fbpx

10 zdrojů hluku a znečištění, na které si dát pozor

Úvod

Většina lidi, která upřednostňuje bydlení v rodinném domě před bytem, si cení klidu, pohody a také dobré kvality ovzduší.

V tomto článku vás proto chceme upozornit na zdroje hluku a znečištění, které mohou obyvatelům dané lokality znepříjemnit život natolik, že snižují kvalitu života i cenu nemovitosti.

Doporučujeme vám následující body zahrnout do prověrky pozemku, a to jak na místě, tak online. Pozemek se rozhodně vyplatí navštívit víckrát, některé problémy se mohou totiž projevit jen v určitý čas nebo za určitých podmínek.

1. Letadla

Co se týká dopravy, lidé nejhůře reagují na hluk způsobený letadly. Nízko letící letadlo je hlasitější než ostatní druhy dopravy a také si na jeho zvukový doprovod lidé hůře zvykají, neboť přichází spíše nárazově a intenzivně. Pozorování letadel na vyhlídce jako v Kněževsi může být zajímavé, ale poslouchat velký rachot několikrát do hodiny většinu lidí přestane brzy bavit.

Nejhorší hluk nastává při vzletu nebo přistávání letadla, které je přímo na vámi. S tím mají zkušenost kromě notorických Horoměřic nebo Suchdola i například v Unhošti, která je relativně daleko od letiště, nachází se však v prodloužení runwaye. V souvislosti s letištěm Václava Havla se sluší upozornit na fakt, že plánují dlouhodobě postavit druhou přístávací dráhu.

Setkáte-li se s pojmem „ohranné hlukové pásmo letiště“, vězte, že se nejedná o ochranu obyvatel přilehlých obcí, nýbrž o ochranu letiště, aby se hlukem nemuselo zabývat. V případě pražského letiště naleznete vymezení této zóny například na webu výše zmíněné pražské čtvrti Suchdol.

Kromě Ruzyně a dalších komerčních letiště (jako například Pardubice) stojí za zmínku Letiště Vodochody, kde se momentálně zkouší stíhačky vyrobené v tamním Aero Vodochody, ale v budoucnu by tam mohlo vzniknout mezinárodní letiště. Ačkoliv okolní obce proti vzniku letiště bojují a záměry investora jsou poněkud nejasné, riziko vzniku velkého terminálu je nutno vzít v potaz, jelikož nejen že bude produkovat mnoho emisí, ale zcela jistě i zamává cenami nemovitostí v okolí. Dále také letiště v pražských Kbelích odbavuje některé převážně soukromé lety. Mnoho českých měst má svá malá letiště, která jsou využívána pro sportovní nebo vyhlídkové lety, taková jsou většinou celkem neškodná.

Jak jsme již naznačili výše na příkladu Unhošti, existují oblasti ve větší vzdálenosti od letiště, které častým výskytem hlučné letecké dopravy trpí ve zvýšené míře. Nacházejí se totiž pod vzdušnými koridory. Přestože hluk v těchto místech není srovnatelný s hlukem v místech, kde se letadla pohybují nízko nad zemí, jedná se stále o nepříjemnost, kterou je třeba vzít potaz.

V době covidu a nižšího objemu letecké dopravy může být komplikovanější odhalit možný zvýšený výskyt letadel, ale o to důležitější je se tomuto věnovat. Vždy pomůže návštěva na místě a prostudovaní leteckých koridorů.

Mapa přistávacích drah na letišti v Praze a vyznačení dotčených míst.

2. Dálnice

Jistě, dálnice jsou velmi očividným zdrojem hluku a znečištění. Naší radou je brát do úvahy nejen existující dálnice a velké silnice, ale i ty plánované.

Zde uvádíme seznam několika významnějších dálnic v Praze a Středočeském kraji:

  • Dálnice D0 neboli Pražský okruh je dokončená pouze z části. Chybí celá severní a část východní trasy. Zde naleznete oficiální informace k trase.
  • Městský okruh Prahy (vnitřní okruh pro rychlé spojení uvnitř města) také není zcela dokončen, zbývá dokončit necelá třetina, a to ta severovýchodní, detail zde. Více než polovina trasy povede v tunelech.
  • Dálnice D3 je významnou a dlouho plánovanou dopravní tepnou spojující Prahu a České Budějovice. Její stavba v úsecích u Prahy (Jesenice – Jílové u Prahy – Kamenný Přívoz) je málo připravená a politici rádi otevírají téma změny trasy. Na oficiálním webu najdete přesnou (aktuální) trasu postavených i plánovaných úseků rozdělených na ty ve Středočeském a Jihočeském kraji.

3. Místní a tranzitní doprava

Středně velké silnice dokáží být také hodně hlučné, pokud jsou blízko. Uznáváme, že to sice není žádný převratný objev, ale nabízíme vám několik tipů, jak se vyhnout pozemkům postiženým tímto zdrojem hluku:

  • Navštivte pozemek v ranní špičce. Uděláte si tak představu o dojíždění, které z mapy často nevyčtete. Může se například jednat o problematický výjezd ze satelitu, který vám ranní cestu znatelně prodlouží.
  • Zvažte, zda jsou v lokalitě (především pokud je hustě osídlená) dostupné i jiné formy dojíždění než výhradně autem. Absence pohodlného spojení hromadnou dopravou znamená více aut. 
  • V úvahu berte i blízké rezidenční projekty, které jsou ještě ve výstavbě nebo i jen na papíře (nejsou-li zjevně úplné sci-fi). Rozsáhlejší rezidenční výstavba může pro vás znamenat později vyšší dopravní zátěž, pokud se váš pozemek nachází mezi výstavbou a častým cílem dojíždějících. Příkladem může být zvýšená doprava v obci Mezouň, která leží na cestě mezi dálnicí na Prahu a Vysokým Újezdem, kde probíhá realizace obrovského projektu rezidenčního bydlení.
ilustrace tranzitní dopravy

4. Vlaky

Vlaky ve většině případů svým hlukem příliš neobtěžují, pokud se nejedná o opravdu vytížený dopravní uzel nebo blízké větší nádraží. Z naší zkušenosti i malá vzdálenost od lokální trati nepůsobí větší potíže – lokální vlaky obvykle jezdí v obydlených oblastech pomalu a intervaly nebývají dramaticky krátké. Na zvuky vlaků si člověk poměrně rychle zvykne.

Toto se ovšem netýká vysokorychlostní železnice, která je v delším horizontu plánována minimálně mezi Prahou a Brnem a Prahou a Drážďany. V tuto chvíli oficiální zdroje poskytují málo informací o přesné trase. V takovém případě je dobré se zeptat na obecním úřadě a podívat se do územního plánu, ve kterém delší dobu plánované projekty bývají již zaneseny, zkontrolujte raději i územní plán obcí, které jsou blízko k vybranému pozemku.

Pokud byste chtěli koupit pozemek opravdu bezprostředně vedle trati, ač místní starší jednokolejky, zvažte, zda vás nebude obtěžovat jistá absence soukromí nebo se nebudete bát pustit děti na ulici. Oboje je samozřejmě řešitelné, ale za zvážení to stojí.

5. Specifičtí sousedé a místní řemeslníci

Říká se, že na vesnici je díky aktivním sousedům větší hluk než ve velkoměstě. Občasnému sekání trávy nebo řezání dřeva se těžko vyhnete a dost možná budete tyto aktivity sami provozovat, za pozornost stojí ovšem provozovny hlučných řemesel, například pila. Tyto provozovny většinou v mapě nenajdete, vyplatí se proto navštívit pozemek i v pracovní den (můžete to spojit třeba s obhlídkou dopravy ve špičce).

Pozemek a v pozadí zdroj hluku - místní zpracovatelé dřeva

6. Závodní dráhy a prostory pro technoparty

Závodní dráhy, hlavně ty motokrosové jsou poměrně populární sport, který můžete slyšet na kilometry daleko po dobu minimálně několika hodin. Někdy je najdete v mapě, někdy ne, doporučujeme proto zeptat se místních a jít se projít po okolí. 

Ještě hůře se zjišťuje, zda se v okolí nekoná pravidelně nějaká technoparty nebo podobně hlasitá akce. V tomto případě je proto nejlepší ptát se místních a googlit.

Podobně to platí i o jiných sportovních a kulturních akcí, které vás mohou pravidelně rušit.

7. Zemědělská technika

Každá obec v Česku, ty v okolí Prahy nevyjímaje, je obklopena alespoň z části poli. Obce se často rozrůstají právě do polí. Pro obyvatele těchto nemovitostí není žádný med poslouchat u jídla traktor, dýchat prach při sklizni nebo čichat hnojivo, které může způsobovat i znečištění půdy na pozemku, podzemní vody nebo ovlivňovat rostliny na zahradě. Zvažte proto i tento aspekt možných „sousedských trablí“.

Příklad pozemku, který býval polem, ale nyní se díky změně územního plánu prodává jako stavební.

8. Tepelné čerpadlo souseda

Tepelná čerpadla jsou jistě skvělý ekologický vynález. Existuje jich několik typů, velká většina z nich žádné emise neprodukuje, což je taky účel jejich existence. Typ vzduch-vzduch, laicky řečeno větrák, čerpá teplo z okolního vzduchu. Je to trochu jako obrácená klimatizace. Problém nastává u některých starších modelů, které jsou rozbité a hlučné. Majitelé domů větrák samozřejmě umisťují tak, aby jim vadil co nejméně a na sousedy často ohledy neberou. Hlučné tepelné čerpadlo mohou mít roky a nejspíš s tím nic nezmůžete. Kvůli jednomu otravnému čerpadlu bychom pozemek určitě nezavrhovali, je dobré ovšem zahrnout jej do kontextu uvažování o pozemku.

Tepelná čerpadla bývají zpravidla umístěna na fasádu směrem do ulice.

9. Továrny

Továrny v sousedství by vydaly na celý článek, většina lidí si je vědoma problémů s nimi spojených, pro úplnost je tu však uvádíme:

  • hluk,
  • zápach,
  • světlo,
  • výpary,
  • zvýšená doprava v místě, zejména nákladní.

Továrny navíc představují ještě jeden problém – bývají obklopeny dalšími továrnami, spolu pak tvoří industriální zóny. Toho si snadno všimnete, zvažte však také riziko, že k již existující nevinně vyhlížející továrně se přidá další, protože dané území je tak jako tak určené pro výrobu. Zde radíme získat informace na obecním úřadě i od místních. Podívejte se také do územního plánu, kde zjistíte kromě možného využití okolního území i to, zda se s výstavbou nové továrny nepočítá.

Na druhou stranu některé továrny obtěžují své sousedy jen nepříjemným pohledem, mohou však znamenat dostupnější ceny okolních pozemků.

Obyvatelé domů v pozadí jsou v sendviči místní továrny i zemědělské techniky.

10. Čistírny odpadních vod

V dnešní době disponuje velká část obcí vlastními čistírnami odpadních vod. Některé z nich své okolí nijak neobtěžují a některé mohou být nejhoršími sousedy. Vydávají totiž hluk, zápach a také bývají oblíbenou líhní hmyzu. Vše samozřejmě záleží na zvolené technologii a kvalitě provedení. Jako příklad uvedeme zápach obtěžující celá léta obyvatele pražských čtvrtí Bubeneč, Dejvice a Podbaba, případně obyvatele v okolí Drast, na jejichž kaliště se někdy kal z Prahy naváží a nechává vyhnít.

Budeme se opakovat, ale opět doporučujeme projít se kolem pozemku, optat se místních obyvatel nebo na obecním úřadě. Dejte pozor také na plánované čistírny, většinou se totiž umisťují na okraj zástavby, kde bývají i prodávané pozemky. Kromě výše uvedených zdrojů informací poslouží i územní plán.

Z vlastní zkušenosti víme, jak vám může pokazit dojem z pozemku fakt, že jen při návštěvě vás obtěžují hluk a komáři pocházející z vedlejší čistírny.